Постоје различите теорије о страху од петка 13, а једна од њих је и норвешки мит о злом богу Локију.
Нордијски мит каже да је дванаест богова вечерало у Валхали, небеској сали и дому бога Одина. На вечеру је дошао 13. непозвани гост. Био је то зли бог Локи.
Локију је досадило у друштву озбиљних богова, па је одлучио да се игра са њима. Резултат његове игре је био трагичан. Убедио је Ходера, слепог бога таме, да стрелом на чијем врху је била имела устрели Балдера, бога радости и задовољства. Балдер је умро и мрак је завладао целом земљом. Од тог тренутка, број 13 се сматра фаталним и злослутним.
Све што треба да знате о петку 13.
Библија даје једно од објашњења. Јуда, апостол који је издао Исуса, био је тринаести гост на Тајној вечери.
У старом Риму је постојало веровање да су се вештице окупљале у групе од по дванаест, а тринаесто место је било резервисано за ђавола. Ипак, већина историчара сматра да је петак 13. на лошој репутацији од 1307. године, када је почела једна од највећих трагедија у људској историји. Тог дана је француски краљ Филип ле Бел, у договору са тадашњим папом, наредио хапшење више од стотину витезова темплара, оптужујуц́и их за јерес.
И док многи од нас петак 13. доживљавају као потпуно неосновано сујеверје које се базира на апсолутно ничему, људи данас траже било какав интерес, а тиме и „мистерију“ везану за петак 13.
Наравно, покушај да се да било какав смисао овом лудилу није ништа смисленији од прича да је вампире најбоље убијати глоговом колцем, али за све оне који се и даље плаше некаквог ужаса у дану када већина људи једва чека викенда, доносимо покушај рационалности.
Зашто су људи толико склони таквим сујеверјама?
„Сујеверја нам помажу да схватимо свет и како ствари функционишу“, каже професор психологије др Клеј Рутлиџ, преноси индеx.хр.
То је посебно видљиво у тренуцима када немамо контролу над нечим. Људи желе да верују да свет функционише по неким правилима и да се неке ствари могу предвидети, а пре свега желе да верују да се неке ствари могу контролисати и да све није хаос и низ случајности. Наравно, то је немогуће, па неки од нас верују у неке спољне факторе или силе које контролишу све око нас. .
Истраживања показују да сујеверја функционишу на овај начин. Што мање имамо осећај контроле, склонији смо сујеверја (на пример, куцање у дрво), а нешто слично се дешава и у периодима економске неизвесности.
Ово можете применити и на веру, јер када се људи осећају панично, уплашено и мисле да свет нема смисла, склонији су да верују да светом управља нека виша сила.
И док је за већину нас прича о петку 13. небитно или релативно безазлено сујеверје, не смемо заборавити да упорно одржавање ове или било које друге традиције сујеверја заправо одражава нашу дубоко укорењену несигурност и склоност да свет видимо као место где се све дешава са разлогом.
Зато не брините, шансе да вам се данас догоди нешто страшно само зато што је петак 13. су минималне – плашите се јер су вам тако говориле разне приче и јер желите да верујете да постоји разлог/више сила за све што се дешава у свету.
Данас