Српска православна црква данас обележава празник Светог Кирјака, у народу познатији и као Михољдан.
Према народном веровању, после Михољдана наступа права јесен која је календарски већ увелико почела.
Михољдан је празник посвећен Светом Кириаку Отшелнику, кога народ зове Свети Михољ, те отуд и назив празника.
Светац је рођен у Коринту и у младости се посветио Богу и вери. Свети Јефтимије га запази и прозре као будућег великог духовника, те га узе под своје окриље.
Свети Кириак је говорио да га сунце није видело откако је монах да једе нити да се гневи на неког. Црква га сматра за велико светло, стуб православља у лику монаштва. Оне је моћни исцељитељ болесних и благи утешитељ тужних.
Читајући Свето писмо, веома рано је почео да се диви устројству спасења људског рода, а жеља за духовним животом одвела га је у Јерусалим, где је ступио у манастир и добио почетна упутства о монашком животу.
Боравио је у више манастира где се, посветивши се хришћанској вери, и борио против јереси.
Пред крај живота боравио је у монашкој обитељи Светог Харитона, где су монаси јели једанпут дневно, и то по заласку сунца.
Кирјака су монаси поштовали као исцелитеља и утешитеља болесних и невољних. Поживео је 109 година и упокојио се 557. у пустињи где је провео старост и последње године живота.
У православном календару се на овај празник помиње и освештање базилике Светог Михаила у околини Рима, што је и објашњење за назив празника.
Сутра је умногоме необичан дан. Михољдан као празник вековима уназад обележавају на исти дан (12. октобра по Грегоријанском и новојулијанском календару, а 29. септембра по старојулијанском), католици, православни и протестанти широм Европе. По томе је овај датум јединствен међу хришћанима разних конгрегација.
Михољдан славе највише православни верници на приморју,јер је заштитник морепловаца.
У Боки Михољдан зову и господски празник,јер су га славиле чувене адмиралске и капетанске породице тог краја. Овај дан није добар за испловљавање.Свеца треба прво код куће прославити, па онда на море кренути. Рођени овог дана посебно су надарени и благословени, а верује се да ће имати доста среће у животу.
У Србији се слави као крсна слава, али не у великом броју фамилија. Према народном веровању од Михољдана наступа права јесен, јер је до Лучиндана тачно три недеље, а изрека каже „Свети Лука,снег до кука“.