Министарство за људска и мањинска права и друштвени дијалог данас је на Међународни дан матерњег језика указало на вредност и очување матерњег језика као и потреба за неговањем истог.
По последњем попису у Србији 2.68% становништва није образовано, тачније 11% без икакве школске спреме а 20,76% има завршену само основну школу што је око 34% од укупног становништва. Повећањем броја часова матерњег језика у основним и средњим школама поспешио би се развој и опстанак језика као и писма.
Према моделима као што на пример имају Грчка и Скандинавске земље, Србија се угледала и повећала број фонда часова на недељном нивоу као и дневном где сада деца имају по 2 или 3 часа матерњег језика.
Када је реч о свету, поражавајућа чињеница је да се на сваке две недеље угаси бар по један језик или потпуно нестане. Најраспрострањенији језик који се највише користи у свету је енглески језик, шпански и кинески.
Поред свега, Србија је једина европска земља која у служби има два писма (дискографија), прво и основно – ћирилицу и друго – латиницу. Мањински језици се користе у образовању, новинарству, управним и судским поступцима као и у друственом, економском и културолошком животу. Србија обезбеђује образовање на чак 8 језика света а то су : албански, босански, мађарски, бугарски, русински, румунски, словачки и хрватски, тако да би ученици могли што лакше и брже да савладају образовни систем.
Међународни дан матерњег језика обележава се 21. фебруара као сећање на студенте који су тог датума 1952. године убијени у Даки, у Пакистану, јер су протестовали због тога што њихов матерњи језик није проглашен за званични. Уместо тога за службени језик изабран је урду, а упркос жељи студената да искажу своје незадовољство мирним демонстрацијама полиција је током протеста применила силу и пуцала на њих.
Фото: YT IDJ kids