До почетка сезоне годишњих одмора, највероватније од јуна месеца грађани ће моћи да онлине провере да ли имају неплаћену казну за саобраћајни прекршај детектован камером или радаром.
Такође, отприлике у том периоду саобраћајни полицајци ће уместо папира за попуњавање пријава и записника почети да користе андроид уређаје, што ће убрзати саме интервенције, али и смањити могућност за грешке приликом уноса података, али и описивања самог прекршаја.
Ове промене најавио је пуковник Славиша Лакићевић, начелник Управе саобраћајне полиције на недавно одржаној 19. конференцији “Безбедност саобраћаја у локалној заједници” на Златибору, пише сајт Половни аутомобили.
Он је најавио да ће највероватније током јуна бити у функцији портал еСаобраћајни прекршај преко ког ће грађани врло лако проверити да ли имају неку казну за прекршај који је евидентиран аутоматским системима, дакле без заустављања од стране саобраћајног полицајца.
Шта ово значи за возаче?
Надамо се да ће се пре свега смањити број оних који сваке године доживе непријатност, односно буду враћени са границе када крену на дуго планирани одмор, јер нису платили саобраћајну казну за неки прекршај, за који најчешће нису ни били свесни да су направили.
Подсећамо, возачи већ могу да провере да ли су кажњавани у Регистру неплаћених казни.
Друга важна новина, како је појаснио начелник Саобраћајне полиције јесте да ће Налог за извршење службеног задатка, који годинама уназад користе полицајци на терену, заменити андроид уређај преко кога ће се учитавати сва документа и преко кога ће се подносити пријаве.
Полицајац неће описивати прекршај на папиру
Овакав начин рада, односно дигитализације, навео је Лакићевић, треба да спречи да долази до грешака, попут оних да полицајац упише погрешан матични број, па да пријава буде послата особи која није починила прекршај.
Такође, време трајања интервенције која сада траје у просеку 15 минута биће скраћено на отприлике пет минута, а према проценама надлежних уштедеће се десетине милиона комада папира.
И још једна важна ствар је да полицајац неће имати дискреционо право да описује прекршај, већ ће уређај “нудити” опције за опис.
Да би овакав начин рада постао примењив у пракси, мораће да буде донета и измена једног члана Закона о прекршајима, како би се омогућила електронска форма за покретање прекршајног поступка.
Остаје да видимо како ће ова промена изгледати у пракси и да ли ће допринети да рад полиције буде транспарентнији и на крају праведнији према возачима.
Подсетимо, саобраћајна полиција већ “увелико” користи неке савремене системе за “лов” на несавесне возаче.
Просечна брзина мери се на 56 деоница на ауто-путевима, ту су и такозвани дуал радари који истовремено мере брзину у више саобраћајних трака, све је више камера које откривају прекршаје, а биће их све више…
Не треба заборавити и камере које саобраћајци носе на униформама и које снимају комуникацију са возачем.
Извор: ГЗС/Б92