ОГЛАСНА ТАБЛА
Uncategorized

Da li su nam i vid i sluh bili na udaru kovida?

Mnogi se žale da im se tokom pandemije pogoršao vid ili sluh. Da li je to samo subjektivni osećaj ili je reč o realnim problemima, govore gosti Ivane Božović u „Klinici Nazdravlje“.

Stiče se utisak, kako navodi gošća Klinike Nazdravlje, profesor Lepša Žorić, neurooftalmolog Kliničkog centra Srbije, da nema mnogo pacijenata sa pogoršanim vidom, mada je u pojedinim oblastima, kao što je neurooftalmologija, primetan povećan broj upala očnog nerva. Međutim, koliko je taj povećani broj povezan sa pandemijom Sars-KoV-2 virusom,   diskutabilno je.

Kada je reč o povezanosti pojave virusa sa okom, uglavnom su vezane za površinu oka, za upalu sluzokože, napominje doktorka Žorić. Konjuktivitis je registrovan kod nešto manje od jedan do negde 31 odsto slučajeva onih koji su oboleli od kovida 19.

„Druge manifestacije u oku se dešavaju kao komplikacije jer naš odbrambeni sistem reaguje prekomernim stvaranjem supstanci koje izazivaju zapaljenje i oštećenje krvnih sudova što može da ošteti krvne sudove i naruši barijeru između krvotoka i oka i prepreku koja postoji između krvotoka i centralnog nervnog sistema. Takođe, ono što je već poznato svima, postoji i pojačana koagulabilnost krvi tako da se javljaju komplikacije iz te oblasti“, dodaje sagovornica Ivane Božović.

Ovakvi slučajevi su retki kod nas i u svetu. Poznata su samo tri izveštaja o optičkim neuritisima i jedan preliminarni, ali to su uglavnom komplikacije, a ne direktna posledica virusa.

Oštećenje sluha kao posledica kovida 19

Međutim, kako navodi profesor dr Dušan Milisavljević, otorinolaringolog u Kliničkom centru u Nišu, zabeležen je znatan broj oštećenja sluha kod pacijenata koji su preležali kovid 19.

S obzirom na to da su i „ulazna i izlazna vrata“ za kovid 19 iz ORL regije, kolegijum ORL klinike u Nišu je pošao od hipoteze na početku pandemije, pošto su čulo mirisa i ukusa na udaru virusa, da ovaj virus ima mogućnost da napadne i slušni živac i da ošteti i sluh.

Zato su nezavisno od redovnog rada sproveli i klinički pregled uha i kliničku proveru sluha. U uzorku je bilo oko stotinak srednjeteških i teških pacijenata, čak i onih koji su bili na kiseoniku i konstantovali su da u više od 30-40 odsto, postoji oštećenje sluha na visokim frekvencijama.

„To pokazuje, nažalost, sposobnost ovog virusa da napadne sluh i slušni živac. Mi znamo da virusi imaju sposobnost da napadnu i nerve i ovo je bila potvrda toga i otvorila nam je put da na vreme lečimo ove pacijente“, naglašava profesor Milisavljević.

Važno je napomenuti, dodaje profesor, da je konstatovano da se sluh vremenom vraća i da ne ostaju trajne posledice ako se na vreme leči.

„U lečenju pacijenata se koriste kortiko preparati. Daju ih i anesteziolozi i infektolozi prilikom lečenja kovida 19. Ako oni ne bi bili uključeni u redovnu terapiju, oštećenja bi bila mnogo veća. Zahvaljujući RTS-u, koji je prvi preneo informaciju o ovoj studiji, do sada se javlja veliki broj pacijenata iz različitih delova Srbije po savet, jer je o sluhu malo pričano, a ni u svetskoj literaturi nije objavljeno da li ovih oboljenja ima i kako se leče“, naglašava profesor.

Kada su oči u pitanju, više nema pravila

Oštećenja koja nastaju na oku, kako navodi doktorka Žorić, nisu trajna. Ona mogu biti izazvana i nekim drugim virusima ili bakterijama, a klinička slika ne odstupa od te kliničke slike. U slučaju da su to oboljenja koja imaju tendenciju da recidiviraju, onda se ona akumuliraju i dolazi do određenog oštećenja vidne funkcije koju oftalmolozi mogu da provere na više načina, a ta oštećenja mogu da se prate i morfološki.

„Faktori rizika koji su u igri danas su izmešani. Javljaju se pacijenti svih godina i oba pola. Promene se javljaju kod dece školskog uzrasta, pa do ljudi koji su u penziji. To što se sve više radi ispred kompjutera i monitora trend je koji postoji već desetak godina unazad, ali nije primećeno da se povećan broj pacijenata žali na probleme nego ranije“, kaže profesorka.

Kod oftalmologa se hitno mora doći kada dođe do naglog slabljenja vida, ako postoji bol u oku,  crvenilo ili ako je oko povređeno.

Probleme sa sluhom rešavati isključivo kod specijaliste

Sreća u nesreći, kako naglašava profesor Dušan Milisavljević, jeste da koronavirus ne oštećuje sluh u govornoj zoni već na visokim frekvencijama i mnogi od pacijenata nisu ni primetili da imaju oštećenje sluha na 8.000 herca ili 4.000 herca.

„Kada je o ovome počelo da se govori, pacijenti koji su preležali kovid 19 javljaju se češće i žale se da slabije čuju visoke tonove, da moraju da pojačavaju ton na televizoru, ne čuju sirenu kada prelaze ulicu. To su znaci koji treba da upozore pacijenta da mu se ipak nešto desilo sa sluhom i da treba da se obrate ORL specijalisti“, napominje gost Nazdravlja.

foto:ilustracija

Izvor:RTS

Podeli članak

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Да ли је добро да спавамо поподне? Ево шта кажу истраживања

ОГЛАСНА ТАБЛА

Концерт бенда E-Play

ОГЛАСНА ТАБЛА

Необична зимница која се лако прави: Салата са шампињонима и киселим поврћем има одличан укус, а припрема је баш брза (РЕЦЕПТ)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Мушкарац се разнео бомбом на Железничкој станици у Чачку

ОГЛАСНА ТАБЛА

У 32. години угинуо најстарији пас на свету

ОГЛАСНА ТАБЛА

У препуној башти ГКЦ-а одржано „Боемско вече“ у склопу Жестивала (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Стари град у Ужицу засијао пуним сјајем, други дан „Жестивала“(ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Западна Србија против насиља – окупљање око заједничких вредности

Техномедиа у Ужицу слави други рођендан и поклања попуст

ОГЛАСНА ТАБЛА