ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Цене огрева пред зимску сезону: Ево шта се највише исплати и какво је стање на стовариштима

Нагло је скочила потражња за дрветом, пелетом и угљем у Србији због ниских температура

Цене огревног дрвета се крећу од 6.000 до 8.000 динара по кубном метру

Температура се озбиљно спустила, магловити дани су ту и многима је сада последњи тренутак за набавку огрева. Због тога ЈЕ нагло скочила потражња за дрветом, пелетом и угљем на стовариштима широм Србије, која су и даље добро снабдевена.

Како је „Блиц Бизнис“ раније писао, најниже трошкове енергије за грејање у грејној сезони 2024/2025. имаће грађани који се греју на дрва и имају пећи веће ефикасности, навео је АЕРС и коштаће их 53 хиљаде динара.

Они су додали да домаћинства која користе пелет, ако се сагорева у ефикаснијим пећима конструисаним за ово гориво, имаће трошкове од 65 хиљада динара, што је у поређењу са претходном грејном сезоном мање за 23%.

Трошкови грејања коришћењем природног гаса ове грејне сезоне су исти као и претходне, износе 59,5 хиљада динара што је за само 6,5 хиљада динара скупље од најповољнијег грејања коришћењем дрвета

Трошкови грејања на угаљ ће износити од 75,3 до 77,7 хиљада динара, зависно од врсте угља који се користи.

Трошкови грејања електричном енергијом остају непромењени у односу на претходну грејну сезону. Домаћинства која користе термоакумулационе пећи имаће трошкове од 81,7 хиљада динара, подаци су Агенције за енергетику Републике Србије.

„У руралним подручјима, дрво је најповољније због доступности и ниских трошкова транспорта. Домаћинства која имају приступ природном гасу такође могу сматрати овај вид грејања исплативим опцијом. Термокумулационе пећи су економичне ако се користи ноћна тарифа струје, која може бити и до четири пута јефтинија“, рекао је проф. др Михајло Рабреновића, економиста и стручњак за стратегијски менаџмент недавно у емисији „Блиц дан“.

Цене огревног дрвета
Цене огревног дрвета се на стовариштима у Србији крећу од око 6.000 динара до 8.000 динара по кубном метру. Када је реч о Београду, цена је око 7.000 динара.

Цену се одређује на основу врсте и квалитета самог дрвета, односно калоријске вредности. Најчешће се купују буква, граб, цер, храст, багрем.

У огласима смо пронашли да се, на пример, мешавина бора и јасена у једном београдском стоваришту продаје за 65 евра, такозване цепанице за ложење 7.500 динара за кубик.

На цену могу да утичу и транспорт и начин како су испоручена. Исечено или исцепано дрво је скупље, па се продаје за око 10.500 динара по метру, а облице око 12.000 динара. Палетирана дрва коштају од 17.000 до 20.000 динара код неких продаваца.

Цена пелета је у просеку око 25.000 динар по тони, а иде и до 38.000 динара. Како кажу продавци, има га довољно за предстојећу сезону. За грејање просечног домаћинства је потребно 2-3 тоне, а за већа и до 6 тона.

На сајту једног створишта се наводи да буков пелет, који се сматра најквалитетнијим, кошта 26.290 динара по тони, а палета је 27.600 динара. Без коре је нешто скупљи и износи 28.580 динара за тону, односно 30.000 за палету.

Да подсетимо, тржиште пелета је током прошле године било турбулентно, Србија је забрањивала увоз, ограничавала цену, а чак су и неке глобалне компаније имале озбиљне проблеме. Примера ради, светски гигант у производњи пелета „Енвива“ суочио се са потонућем деоница од чак 80 одсто у једном тренутку прошле године, а компанија је чак упала и у дугове.

Како да препознате квалитетан пелет помоћу овог трика, прочитајте у нашем тексту кликом на линк.

Цене угља
Најнижа цена угља је око 16.000 динара, а највећа је око 25.000 динара по тони.

На пример, мрки угаљ кошта 18.000 динара, а лигнит се може наћи и за 14.000 у неким градовима. „Бановићи коцка“ на сајту једног продавца кошта 25.000 динара, а Колубара 20.000 динара.

ЈП “Србијашуме“ објавило детаљан ценовник
ЈП “Србијашуме“ објавило је детаљан ценовник огрева:

Цена за 1м3 са ПДВ-ом на шумско камионском путу износи 5.269,00 динара.
Цена за 1м3 са ПДВ-ом, на главном стоваришту износи 7.053,20 динара.
Цена за просторни метар са ПДВ-ом на шумско камионском путу износи 3.635,5 динара.
Цена за просторни метар са ПДВ-ом, на главном стоваришту износи 4.927,00 динара.
Ценовник за продају огревног дрвета се налази на сајту ЈП „Србијашуме“ – србијасуме.рс, подсећају из тог јавног предузећа.

Блиц

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Повећање ценa, а затим и велики попусти – како стати на пут лажним акцијама

ОГЛАСНА ТАБЛА

Временска прогноза за суботу – 14. децембар

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бајинобаштанска „Дринска регата” најбоља туристичка манифестација у 2024.

ОГЛАСНА ТАБЛА

„Златиборска божићна бајка“ – Нова манифестација у самом срцу Златибора

ОГЛАСНА ТАБЛА

Новогодишњи дечији програм у Културном центру на Златибору

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођено седам беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бакина кухиња – посна сарма какву још нисте пробали (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одржана промоција новогодишњег програма и зимске сезоне Златибора (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Данас прослављамо Светог апостола Андреја Првозваног

ОГЛАСНА ТАБЛА