ОГЛАСНА ТАБЛА
СРБИЈА ФОТО РАЗГЛЕДНИЦА

Бар петина младих планира да напусти Србију: Виши стандард и бољи живот као главни разлози

Према истраживању које је спровела Кровна организација младих Србије, а преноси Нова економија, бар петина младих планира да се исели из Србије у потрази за бољим стандардом и достојанственијим животом.

Према подацима истраживања, трећина младих верује да никада неће моћи да приушти куповину стана, док њих 38% сматра да ће то моћи тек између 30. и 45. године живота.

Већина младих (66,4%) још увек живи у свом родном месту, док се трећина одселила, али само 14% њих „чврсто“ не планира напуштање Србије.

Међу младима који су се преселили из свог родног места, најчешћи разлог је образовање (45%), док 22% њих селидбу приписује пословним приликама. Када је реч о планирању пресељења из земље, 20,9% младих већ планира селидбу, 28,2% намерава, али још увек није започело процес планирања, док 37% младих не искључује могућност селидбе, иако тренутно не планира да се пресели.

Анализом по полу, мушкарци у већем проценту одговарају да не планирају селидбу у поређењу са женама.

Као жељена дестинација за пресељење, земље Западне Европе предњаче у чак 62,8% случајева.

Према истраживању спроведеном од стране Кровне организације младих Србије, главни разлог због којег млади намеравају да напусте Србију је виши животни стандард (33,4%), док им достојанственији живот (31,8%) следи одмах иза тога. На трећем месту, као и прошле године, налазе се боље јавне услуге (14,1%).

Већина младих (54,1%) сматра да је плата од преко 130.000 динара довољна за пристојан живот у Србији. С друге стране, 44% њих сматра да је плата између 80.000 и 130.000 динара неопходна за пристојан живот, док само 1,9% младих верује да је плата до 80.000 динара довољна.

Просечна нето плата у Србији за март 2023. године износила је 85.485 динара, што указује на то да већина младих сматра да просечна плата није довољна за пристојан живот.

Млади који не планирају селидбу најчешће наводе породицу као главни разлог (40,3%), док око четвртине њих сматра да је могуће пристојно живети у Србији.

Када је реч о животу на селу, млади су га оценили испод три на скали од 1 до 5, при чему су оцењивали услове за становање, доступност образовања, покривеност интернетом и телекомуникацијама, као и прилике за квалитетне послове. Просечна оцена износи око 2,5.

Истраживање је показало да је више од трећине незапослених младих из региона Шумадије и Западне Србије (36,61%), док је у региону Јужне и Источне Србије незапосленост нешто мања (28,52%). У региону Војводине, незапосленост је још мања (19,92%), док је најнижи проценат незапослених младих у Београду и региону Косова и Метохије, где износи нешто више од 7 посто.

Мој Нови Сад

Komentari

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ

Традиционални маскенбал ужичких предшколаца, поводом Дана града (ВИДЕО)

ОГЛАСНА ТАБЛА

Бесплатни офталмолошки прегледи за становнике Општине Чајетина

ОГЛАСНА ТАБЛА

Извођач радова објаснио ситуацију око „спорне“ бандере

ОГЛАСНА ТАБЛА

Измењен режим рада Голд гондоле у другој половини октобра

ОГЛАСНА ТАБЛА

Одржана Свечана седница Скупштине града Ужица, заслужнима уручена признања

ОГЛАСНА ТАБЛА

У ужичком породилишту рођено пет беба

ОГЛАСНА ТАБЛА

Министар одбране Братислав Гашић отворио новоизграђену халу „Првог партизана“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Отворена изложба „Боје времена Михаило Миловановић (1879–1941), портретиста у рату и у миру“

ОГЛАСНА ТАБЛА

Најтоплији дан у недељи, температура до 29 степени

ОГЛАСНА ТАБЛА